Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu
Zachęcamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez redakcję lokalnej rozgłośni Radio Piekary pt.: Dzieje się w Kaletach. W materiale tym, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kaletach wypowiada się na temat miejskiego jarmarku bożonarodzeniowego, jaki odbędzie się 21 grudnia 2024 r. w centrum naszego miasta.
W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi pojawiania się dzików w okolicach domostw informujemy, że sprawy na bieżąco kierowane są do kół łowieckich oraz Lasów Państwowych.
Burmistrz Miasta Kalety zwraca się z apelem do mieszkańców i turystów, aby nie zachęcać dzików do opuszczania ich naturalnego środowiska poprzez dokarmianie ich na terenach zurbanizowanych.
Źródłem pokarmu dla dzików na terenach zamieszkałych jest skoszona trawa, opadłe owoce i liście, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne.
Apelujemy, aby:
– nigdy nie dokarmiać dzików, nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych i nieuzgodnionych z właścicielem gruntu i dzierżawcą terenu łowieckiego;
– na widok dzików ominąć je szerokim łukiem;
– w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, które pojawiają się na terenach zabudowanych, a tym bardziej nie głaskać młodych, nie próbować karmić z ręki;
– w przypadku napotkania dzika należy rozmawiać donośnym głosem, nie krzyczeć;
– spacerując z psem nie wolno go puszczać luzem. Psa należy zawsze trzymać na smyczy, szczególnie w terenie leśnym. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika;
– nie przeganiać dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zagrożone - zaatakują;
– należy utrzymywać czystość i porządek na posesjach - zbierać opadłe owoce i warzywa, kosić trawy, zamykać śmietniki przy posesjach, nie pozostawiać worków ze śmieciami obok kubłów;
– należy naprawić ogrodzenia, aby zmniejszyć możliwość wejścia dzika na posesję;
Dokarmiając zwierzęta, człowiek stwarza im łatwo dostępną bazę żerową. Dokarmiany dzik przekazuje swoje przyzwyczajenia potomstwu.
Zachęcamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez redakcję lokalnej rozgłośni Radio Piekary pt.: Dzieje się w Kaletach. W materiale tym, burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia wypowiada się na temat zakończenia inwestycji mającej na celu utworzenie zielonej przestrzeni na bulwarach rzeki Mała Panew w Kaletach.
Uwaga, uwaga! W tym roku Święta Bożego Narodzenia są w wielkim niebezpieczeństwie! Zły Zadymek, tajemniczy stwór z mrocznych zakątków, postanowił rozkraść wszystkie prezenty i zniszczyć magię Świąt, rozprzestrzeniając smog nad Leśnym Zakątkiem Śląska! W jego sercu nie ma miejsca na miłość, radość ani ciepło, które roznoszą Święta... ale Mikołaj nie podda się tak łatwo! Mikołaj potrzebuje pomocy dzielnych elfów, które nie tylko będą walczyć z Zadymkiem, ale także przywrócą magię Bożego Narodzenia! Razem pokonacie wyzwania, rozwiążecie eko-zagadki i stawicie czoła magicznym przeszkodom, które rzucone zostaną przez złowrogiego Zadymka.
Zadania czekają na Was na 1 grudnia w godzinach od 13:00 do 15:00 na stadionie Klubu Sportowego Unia Kalety. Każde rozwiązane wyzwanie to krok bliżej do ocalenia Świąt, a w każdej zagadce kryje się trochę magii – nie tylko świątecznej, ale także ekologicznej!
Mikołaj z pomocą wesołych elfów zabierze Was do krainy pełnej niesamowitych przygód – tam, gdzie choinki szepczą tajemnice, a baśnie ożywają! W tej magicznej grze miejskiej poznacie nie tylko niezwykłe miejsca, ale i... samego Zadymka, który postara się pokrzyżować Wasze plany! Jego przeszkody są pełne magii, a do ich pokonania będziecie musieli wykazać się pomysłowością, odwagą i ekologiczną mądrością.
Zadymek może mieć swoją ciemną moc, ale to Wy będziecie jego największym wrogiem! Tylko wspólnymi siłami z elfami i Mikołajem uda się przywrócić porządek i uratować Święta! Niech ta przygoda na długo zostanie w Waszych sercach – wypełniona śmiechem, radością i miłością, która na Święta jest najważniejsza. Zapisz się już teraz – magia czeka!
Kiedy? 1 grudnia, godz. 13:00-15:00
Gdzie? Stadion – przyjdź, a magia zacznie się na dobre!
Miasto Kalety zajęło 1 miejsce w Powiecie Tarnogórskim oraz 8 miejsce w Województwie Śląskim wśród gmin miejskich i miejsko - wiejskich w „Rankingu Samorządów” opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita. Kalety (47,28 pkt) znalazły się na 74 miejscu i awansowały w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem o 136 pozycji z miejsca 210.
Wyniki gmin powiatu tarnogórskiego i lublinieckiego (klasyfikowanych w tej samej kategorii) były następujące: Tarnowskie Góry 172 miejsce z 43,68 punktami, Radzionków 298 miejsce z 40,05 punktami, Miasteczko Śląskie 649 miejsce z 33,35 punktami, Lubliniec 811 miejsce z 30,07 punktami oraz Woźniki zajmując 880 miejsce z 27,53 punktami.
W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie uwzględnionych zostało 913 samorządów.
Autorzy tak opisują ranking: „Kryteria oceny Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła. W 2024 r. pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny.
W obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego.
W obszarze „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego) oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach).
W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych.”
>>ZOBACZ RANKING<<
Publikujemy wspólne oświadczenie burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi, burmistrza Woźnik Michała Aloszki, wójta Boronowa Krzysztofa Bełkota oraz wójta Koszęcina Anny Korzekwy-Wojtal odnoszące się do problemu wjazdu na teren dworca autobusowego w Tarnowskich Górach przewoźnika realizującego usługę publicznego transportu zbiorowego.
Już dziś, wszystkich Honorowych Krwiodawców i nie tylko, zachęcamy do udziału w akcji oddawania krwi podczas 33 finału WOŚP, która zorganizowana zostanie 26 stycznia 2025 r. w Kaletach. Mobilna stacja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic będzie dyżurowała jak zawsze przy Małym Rynku. Serdecznie zapraszamy, o szczegółach akcji poinformujemy wkrótce.
W poniedziałek, 11 listopada 2024 r., odbyły się w naszym mieście tradycyjne obchody upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10.00 w kościele parafialnym w Jędrysku, ks. Proboszcz Wojciech Ciosmak odprawił Mszę św. za Ojczyznę, w której oprócz mieszkańców miasta uczestniczyły również delegacje i poczty sztandarowe.
Po mszy św. przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej Miasta Kalety pod batutą Mariana Lisieckiego uczestnicy przeszli ulicami do centrum pod pomnik Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów.
W uroczystości udział wzięły władze samorządowe Miasta Kalety z burmistrzem Klaudiuszem Kandzią na czele, przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Perz wraz z radnymi, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Komisariatu Policji w Kaletach, Klubu Sportowego Unia Kalety, Stowarzyszenia Społeczno-Kuturalnego, delegacja Prawa i Sprawiedliwości, Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej posła Tomasza Głogowskiego, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaletach, Zespołu Placówek Oświatowych w Kaletach Miotku, Miejskiego Przedszkola nr 1 w Kaletach, Niepublicznego Przedszkola Bystrzaki.
Burmistrz miasta podziękował za udział w uroczystościach Pocztom Sztandarowym, Miejskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie uroczystości, Druhom z OSP Kalety i Policjantom z Komisariatu Policji w Kaletach za zabezpieczenie wydarzenia, a także przedstawicielom wszystkich organizacji oraz mieszkańcom uczestniczącym w miejskich obchodach Święta Niepodległości.
Po przemówieniu włodarza Miasta z repertuarem patriotycznych wierszy wystąpiły członkinie kaletańskiej grupy poetyckiej WENA.
>>GALERIA<<
Mieszkanka naszego miasta, Pani Emilia, obchodziła w tym tygodniu swoją 99 rocznicę urodzin. Z tej okazji, burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Perz złożyli wizytę dostojnej Jubilatce.
W imieniu całego samorządu i mieszkańców gminy, przekazali gratulacje oraz najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, a także sił na kolejne lata w otoczeniu pełnym troski i miłości najbliższych.
Pani Emilia urodziła się w 1925 roku i jest obecnie najstarszą mieszkanką naszego miasta.
Wzorem lat ubiegłych, Miasto Kalety organizuje również w tym roku Miejski Jarmark Bożonarodzeniowy!
21 grudnia 2024 r., zapraszamy znów mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto na Mały Rynek w Kaletach. Świąteczne przysmaki, bożonarodzeniowe produkty regionalne i rzemieślnicze, a także bardzo bogaty program artystyczny, to tylko część atrakcji jakie czekają na uczestników w tym dniu. Nie zabraknie również karuzeli wiedeńskiej, która w ubiegłym roku zrobiła furorę wśród najmłodszych.
Więcej informacji na plakacie, a szczegóły podamy wkrótce!
Przypominamy wszystkim szczęśliwym rodzicom nowonarodzonych pociech, że nasze miasto prowadzi Akcję pn. “Powitalna wyprawka miejska dla niemowlaka”, która skierowana jest do wszystkich nowo narodzonych i zameldowanych na terenie Miasta Kalety dzieci. Upominek ten jest symbolicznym powitaniem dziecka w społeczności Kalet.
Co można znaleźć w miejskiej wyprawce dla niemowlaka?
Wyprawka Powitalna zawiera zestaw bardzo przydatnych drobiazgów, które mamy nadzieję ucieszą maluszka oraz jego rodziców, wszystko pięknie zapakowane i opatrzone logiem naszego miasta.
Jak można otrzymać taką wyprawkę?
Przede wszystkim warunkiem otrzymania pakietu powitalnego w ramach Akcji „Powitalna wyprawka miejska dla niemowlaka” jest spełnienie warunku zameldowania nowonarodzonego dziecka na pobyt stały na terenie Miasta Kalety. Upominek przyznawany jest na podstawie wniosku rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Formularz wniosku można pobrać z naszej strony internetowej www.kalety.pl. Wypełniony i podpisany wniosek można złożyć w Urzędzie Miejskim w Kaletach osobiście lub wysłać pocztą tradycyjną na adres urzędu.
Wniosek o przyznanie pakietu powitalnego można złożyć w terminie do 2 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.
Zachęcamy także do nadsyłania na adres mailowy naszego urzędu [email protected] zdjęć Państwa pociech ubranych w nasze miejskie wyprawki. Publikowane na stronie www.kalety.pl zdjęcia, w formie fotogalerii, będą zawierały tylko imiona maluszków.
Zarządzenie oraz regulamin Akcji promocyjnej “Powitalna wyprawka miejska dla niemowlaka” – POBIERZ
Wniosek o przyznanie pakietu powitalnego w ramach Akcji promocyjnej “Powitalna wyprawka miejska dla niemowlaka” – POBIERZ
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku – POBIERZ
Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendium dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Nabór potrwa do 26 listopada br. Stypendia w wysokości 7 tys. zł będą przyznawane uczniom pobierającym naukę w województwie śląskim, którzy wykazali się wysokimi osiągnięciami w nauce oraz znaleźli się w niekorzystnej sytuacji finansowej. Stypendia finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, budżetu państwa oraz budżetu Województwa Śląskiego. Program realizowany jest ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty Plus – I edycja”.
W środę, 23 października, w Zielonej odbył się event ekologiczny zainicjowany przez Młodzieżowych Radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. Wydarzenie współorganizowały Nadleśnictwo Świerklaniec, Miasto Kalety i Zespół Placówek Oświatowych w Kaletach Miotku. Docelową grupą odbiorców była młodzież ze Szkoły Podstawowej w Miotku.
Po krótkim wprowadzeniu miały miejsce warsztaty na temat "zero waste" i bioróżnorodności, a najaktywniejszych uczestników nagrodzono gadżetami Sejmiku. Kulminacją akcji było wspólne sadzenie drzew w okolicach ulicy Stawowej. Sadzonki i sprzęt (szpadle, rękawiczki) przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Świerklaniec.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu pt. Mikrokosmosy, zrealizowanego przez TVP 3 Katowice. Odcinek w całości poświęcony został Miastu Kalety i ukazał najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić w Leśnym zakątku Śląska.
>>ZOBACZ PROGRAM<<
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z usług elektronicznych wdrożonych przez Miasto Kalety:
1) mMieszkaniec - aplikacja dla mieszkańców m.in. Miasta Kalety do pobrania ze sklepów: Google Play lub App Store - zapewnia dostęp do wiadomości z naszego Miasta, umożliwia pobranie harmonogramu wywozu odpadów spod wprowadzonego w ustawieniach adresu, informuje z wyprzedzeniem o dacie wywozu odpadów (poprzez wiadomość push), a także od września br. dostęp do indywidualnego konta mieszkańca lub przedsiębiorcy do rozliczania podatków i opłat (podatek od nieruchomości, podatek transportowy, opłata za gospodarowanie odpadami, opłata za czynsz, dzierżawa, użytkowanie wieczyste).
2) portal e-Urzad, strefa usług elektronicznych Miasta Kalety - urząd dostępny drogą elektroniczną pod adresem https://eUrzad.kalety.pl, w którym można załatwić sprawy niezależnie od pory dnia i miejsca pobytu. W e-urzędzie obsługa interesantów odbywa się na bieżąco. Uzyskanie informacji, złożenie wniosku, załatwienie i monitorowanie sprawy odbywa się zdalnie poprzez Internet i - co równie ważne - zgodnie z procedurami bezpieczeństwa informacji. Można tu uzyskać - po założeniu konta - informacje o zobowiązaniach (podatek od nieruchomości, podatek transportowy, opłata za gospodarowanie odpadami, opłata za czynsz, dzierżawa, użytkowanie wieczyste), informację o korespondencji wysłanej do i z Urzędu oraz statusie prowadzonej sprawy.
3) mObywatel - aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji do pobrania ze sklepów: Google Play lub App Store - umożliwia między innymi podgląd należności podatkowych wobec Miasta Kalety oraz płatności elektronicznych za bieżące zobowiązania (w przygotowaniu jest możliwość płatności za zaległości podatkowe oraz stan zobowiązań i płatność za gospodarowanie odpadami).
Dodatkowe informacje i pomoc można uzyskać pod numerem telefonu 34 3527 653.
Dzięki Państwa zaangażowaniu i empatii, zebraliśmy ogromne ilości artykułów dla Powodzian. Państwa pomoc jest nieoceniona. Każdy gest wsparcia, każda paczka jest dla osób dotkniętych przez kataklizm światełkiem nadziei w tych trudnych chwilach. Po naszym ogłoszeniu, ruszyła prawdziwa lawina pomocy. Dziękujemy za ogromną wrażliwość, wielkie serca i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Szczególne wyrazy wdzięczności i podziękowań kierujemy:
- wszystkim osobom prywatnym, za każdą rzecz dostarczoną dla osób poszkodowanych w skutek powodzi,
- lokalnym przedsiębiorcom za oferowaną pomoc rzeczową (duże ilości wody oraz kocy),
- lokalnemu przedsiębiorcy, który zapewnił bezpłatny transport z Kalet do Prudnika.
Dary trafią do osób potrzebujących! Dzisiaj został dostarczony transport do Prudnika – gminy położonej w województwie opolskim – miejsca, które również zostało dotknięte powodzią.
>>GALERIA<<
9 września Burmistrz wydał zarządzenie wprowadzające Regulamin świadczenia usług w ramach portalu: „eUrząd – Portal Usług Elektronicznych Miasta Kalety”. Dzięki temu możemy rozpocząć przyjmować wnioski o dostęp do portalu, który mogą Państwo znaleźć po adresem: www.eurzad.kalety.pl.
Po założeniu konta mogą Państwo uzyskać dostęp do informacji spersonalizowanych, czyli m.in. informacji o:
jak również będą Państwo mieli możliwość skorzystania z płatności elektronicznej za ww. należności.
W tej chwili korzystamy z jednego dostawcy bramki płatności (KIR) - jeśli nie posiada on w ofercie płatności elektronicznej z Państwa banku prosimy o zgłoszenie tej informacji, w razie potrzeby rozszerzymy możliwości o kolejnych operatorów.
Posiadanie konta na portalu eUrząd umożliwia również skorzystanie (po sparowaniu konta w portalu z aplikacją mMieszkaniec) z kafelka 'Podatki i Opłaty' - dla bezpieczeństwa Państwa danych wymagane jest w tym wypadku zalogowanie się w aplikacji do Profilu Zaufanego.
Od 9 lipca br. maturzyści ze wsi i małych miejscowości mogą aplikować o stypendium pomostowe w wysokości 10 tys. złotych na I rok studiów. Rekrutacja trwa do 20 sierpnia!
Od 1 lipca 2024 r. rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w ramach programu Dobry Start. Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka można złożyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada.
Jak już wcześniej informowaliśmy, Miasto Kalety czyniło starania w zakresie uruchomienia dodatkowych połączeń komunikacji autobusowej również w weekendy. W wyniku przeprowadzanych analiz, wspólnie z operatorem komunikacji autobusowej, firmą GTV BUS Polska sp. z o.o., podjęto decyzję o uruchomieniu dodatkowych połączeń w soboty.
Sobotnie połączenia po terenie naszego Miasta odbywają się w ramach linii komunikacyjnych: Lubliniec – Koszęcin – Boronów – Kalety – Woźniki – Tarnowskie Góry/Częstochowa.
Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów można uzyskać u przewoźnika, pod numerami infolinii: 882 366 949 lub 608 531 075, a także na stronie internetowej TUTAJ oraz na facebook’u - Komunikacja Lokalna GTV BUS.
Tam też zapoznać można się ze szczegółowymi rozkładami jazdy dla wszystkich przystanków.
Z dniem 22 kwietnia 2024 r. wprowadzone zostały nowe zmiany w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Wprowadzone zmiany dotyczą:
1. Pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie Kosztem kwalifikowanym w ramach Programu mogą być wyłącznie pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/. Ww. warunek obowiązuje dla umów o dofinansowanie zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie składanych od 22.04.2024 r., w ramach których są przedstawiane do rozliczenia faktury/równoważne dokumenty księgowe dotyczące zakupu lub montażu ww. urządzeń wystawione od dnia 14.06.2024 r. Finansowane w ramach wyżej wymienionych umów pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie nie znajdujące się na liście ZUM mogą być kosztem kwalifikowanym tylko w przypadku, w którym wszystkie faktury (lub równoważne dokumenty księgowe) dotyczące zakupu lub montażu urządzenia będą wystawione do końca okresu przejściowego tj. do dnia 13.06.2024 r.
2. Ważną zmianą w programie jest ograniczenie możliwości do tylko jednokrotnego skorzystania z najwyższego dofinansowania (dla osób o najniższych dochodach). Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, w przypadku kolejnych budynków będzie mógł złożyć wniosek wyłącznie o dofinansowanie na podstawowym poziomie. Tutaj też – podobnie jak przy liście ZUM – obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.
3. Doprecyzowanie warunków umowy dotacji z prefinansowaniem W umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.
W przypadku składania wniosku o dotację z „Czystego Powietrza” przez pełnomocnika, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny) Więcej szczegółów dotyczących zakresu nowości opublikowano >>TUTAJ<<
iasto Kalety po raz kolejny udowodniło, że niekorzystne skutki i oddziaływania spowodowane wykorzystywaniem nieefektywnych źródeł ciepła nie są mu obojętne. Kalety po raz kolejny znalazły się w rankingu najaktywniejszych gmin w Polsce co zagwarantowało nam 12 miejsce w całej Polsce w województwie Śląskim 10 miejsce a w powiecie tarnogórskim 1 miejsce.
Mimo takiego sukcesu Kalety na tym nie poprzestają, wciąż rośnie liczba składanych wniosków przez mieszkańców, w ramach przedmiotowego programu. Kaletański Punkt Konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” w tutejszym Urzędzie został utworzony 2 września 2019 r. na podstawie zawartego porozumienia, podpisanego przez Burmistrza Miasta Kalety z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Przypominamy, że w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach nasi mieszkańcy mogą uzyskać niezbędne informacje, a także pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie. Punkt Konsultacyjny mieści się na I piętrze w biurze nr 11, kontakt tel. pod nr (34) 352 76 50 lub poprzez pocztę elektroniczną: [email protected]
Zachęcamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez redakcję lokalnej rozgłośni Radio Piekary pt.: Dzieje się w Kaletach. W materiale tym wypowiedź zastępcy burmistrza Miasta Kalety Tomasza Galiosa na temat podpisanej niedawno umowy z wykonawcą na budowę hali sportowej w naszym mieście.
Zarząd Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę mostu w ciągu ulicy Drozdka nad rzeką Mała Panew w Kaletach. Termin składania ofert został ustalony na dzień 26 kwietnia 2024 r. godzina 10:00, natomiast termin otwarcia przewidziany został tego samego dnia o godzinie 10:30.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie prowadzi prace związane z umieszczeniem stacji opadowej w Kaletach Zielonej. Stacja będzie umożliwiała pozyskanie danych dot. opadów atmosferycznych.
Cały projekt IMGW realizuje w ramach umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, którego celem jest ochrona przeciwpowodziowa w dorzeczu Odry i Wisły.
Przedsięwzięcie przewiduje m.in. modernizację i rozbudowę sieci stacji pomiarowych dla potrzeb modelowania i prognozowania hydrologicznego w całej Polsce. Jedną z takich stacji, jest stacja opadowa w Kaletach. Co najważniejsze, w ramach podpisanego porozumienia, IMGW będzie przesyłał do urzędu gminy dane dotyczące opadów atmosferycznych, z których również będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. WIĘCEJ INFORMACJI.
Dzisiaj, 3 kwietnia 2024 r., burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia odebrał z rąk marszałka województwa śląskiego symboliczny czek o wartości 250.000 złotych. Promesa ta została przyznana naszemu miastu w konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Dofinansowanie w wysokości ćwierć miliona złotych przeznaczone zostanie na likwidację nieefektywnego źródła ogrzewania oraz zakup i montaż dwóch powietrznych pomp ciepła w budynku Miejskiego Przedszkola nr 1 w Kaletach.
Przypomnijmy, że budynek ten został już wcześniej poddany kompleksowej termomodernizacji oraz zainstalowane zostały na nim kolektory słoneczne i instalacja fotowoltaiczna. Nowe, ekologiczne źródło ciepła będzie dopełnieniem, które nie tylko pozwoli obniżyć koszty energii, ale znacząco wpłynie na polepszenie jakości powietrza.
Poniżej prezentujemy informację na temat nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Miasta Kalety.
W myśl przepisów, z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji może skorzystać każda osoba fizyczna, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (w tym osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku). Poradę można uzyskać po wcześniejszym umówieniu się na wizytę pod numerem telefonu 32/381 37 76 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Kaletach mieści się w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Żwirki i Wigury 2.
Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 12.00.
Punkt obsługiwany jest przez radców prawnych wpisanych na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz adwokatów wpisanych na listę Okręgowej Izby Adwokackiej w Katowicach.